Money: Adding Coins

Contributor: Samantha Penna. Lesson ID: 11677

When you purchase something using coins, you have to have at least the correct amount of money to pay the price. Find out how to sort and add coins so you can pay the right amount to cover the cost!

categories

Elementary

subject
Math
learning style
Visual
personality style
Lion
Grade Level
Primary (K-2)
Lesson Type
Quick Query

Lesson Plan - Get It!

Audio:

What are the values of each of the coins below? Are the bigger ones worth more than the smaller ones?

All throughout this series, Money, you have been learning about coins.

If you missed any of the previous Related Lessons, you can find them in the right-hand sidebar.

You know the names of the coins, the values of the coins, and how to compare groups of coins. In this lesson, you will be adding mixed groups of coins. This means you really have to pay attention to the value of each coin! Before you start looking at mixed groups of coins, review the chart you saw in the previous Related Lesson on comparing coins:

Great job reviewing the names and values of each coin. You are ready to start looking at some mixed groups of coins. This will help you use coins to pay for things at the store.

Take a look at how the mixed group of coins is broken down below.* Can you see how each coin value was written, then added together? You will need to write the values of the coins and add them together throughout the lesson.

One strategy that will make this easier is to add all the coins that are the same together first. For example, if you have a group of three pennies and two nickels, you want to add up all the pennies. After adding the pennies, add the nickels together. Then, add the three cents (pennies) to the ten cents (nickels) and you will have thirteen cents in all.

Take a look at another example. The next problem has two groups of coins:

  • Did you see how each coin has its value written below it?
  • All of these values were added together to find the total value of the group of coins.
  • Once the second group was added up together, the total value of the first and second group were compared to see which group was worth more.
  • 22 is more than 8, so the second group was worth more than the first group.

You saw how the problems were broken down. You will need to apply the skills you learned in this section to the games in the Got It? and Go! sections!

Elephango's Philosophy

We help prepare learners for a future that cannot yet be defined. They must be ready for change, willing to learn and able to think critically. Elephango is designed to create lifelong learners who are ready for that rapidly changing future.